Як зберегти тепло в будинку

27.12.2014 7421 0
Як зберегти тепло в будинку

Шукаємо правильний підхід до утеплення: комплексні рішення і безпечні матеріали.Перекриваем всі шляхи витоку тепла і вибираємо найбільш підходящий матеріал утеплювача

Сьогодні збереження тепла в будинку стає однією з найчастіших тем для обговорення. Тим більше - з огляду на нинішню ситуацію в країні, коли питання енергозбереження виходять на перший план. Тому ми й вирішили розповісти про те, що таке правильне утеплення будинку. А допомогли нам у цьому технічний менеджер "Кнауф Інсулейшн Україна "Сергій Кутузов і керівник фірми" Ремонт квартир "Сергій Слюсар, пише Сегодня.ua

З УСІХ СТОРІН

Звичайно, найкраще утеплювати будинок ще при будівництві. Навіть більше того - ще на етапі проектування, розрахувавши очікувані тепловтрати і потужність опалювального обладнання та заклавши в проект відповідне утеплення. Але треба розуміти, що більшість наших співгромадян живе в будинках, побудованих ще за часів дешевого газу і набагато більш низьких вимог до збереження тепла.

Коли мова заходить про утеплення будинку, багато хто часто обмежується зовнішніми стінами. Але не варто забувати, що через холодну покрівлю може йти до 40% тепла, а неутеплена підлога першого поверху буде холодною навіть у жарко натопленій кімнаті. Та й стіни між таким приміщенням і житловою зоною теж краще утеплити.

БІЛЬШЕ - НЕ КРАЩЕ

 Просто взяти і "обшитися" з усіх боків утеплювачем по максимуму - не надто розумно: це загрожує зайвими витратами. А якщо ще й взяти утеплювач щільніший і укласти з надлишком (мовляв, для надійності), то цілком можна перевантажити конструкцію будинку. Невдалою може виявитися і спроба закупити для всіх елементів будинку один і той же утеплювач. "Матеріали для різних конструкцій можуть сильно відрізнятися за властивостями, - говорить Сергій Кутузов. - Якщо вибрати матеріал, який не відповідає потрібній конструкції, утеплення буде працювати або не в повну міць, або його взагалі незабаром доведеться переробляти".

Для полегшення завдання майже всі виробники мінеральної вати прямо на упаковці утеплювача вказують, для чого саме він призначений. Часто навіть самі назви підказують, для якої конструкції утеплювач - наприклад "ТЕПЛОкровля", "ТЕПЛОстіна", "Акустична перегородка".

ПОМИЛКИ. У п'ятірку найбільш частих помилок при утепленні входять:

  1. Неграмотний вибір утеплювача. Зараз на ринку величезна кількість матеріалів для утеплення, і важливо вибрати саме той, що призначений для даної конструкції: це допоможе досягти найкращого ефекту і не переплачувати. Але брати найдешевший матеріал теж не варто - витрати в майбутньому будуть набагато вище. Якщо матеріал накопичує вологу, яка взимку замерзає, це зменшує теплоізоляційні властивості. Важлива також пожежна безпека - мінвата, наприклад, негорюча і не дає вогню поширитися.
  2. Неправильний монтаж. Відсутність вентиляції, невірне розташування шарів навіть самого кращого матеріалу та інші помилки можуть звести до мінімуму всі зусилля і не дати потрібного теплоізоляційного ефекту. Так що якщо ви вирішили утеплити квартиру або будинок самі, проконсультуйтеся з фахівцями.
  3. Відмова від клею і неякісні кріплення. Деякі майстри кріплять утеплювач тільки дюбелями, без клею. Це неправильно - теплоізоляція може відірватися від конструкції. Крім того, неякісні елементи кріплення також не завжди здатні витримувати тривале навантаження.
  4. Ігнорування гідро-і паробар'єру. Через це утеплювач може намокати і не виконувати свої функції.

РЕТЕЛЬНО укутати СТІНИ

Будь-яка стіна має дві сторони - зовнішню і внутрішню, і, здавалося б, немає різниці,  яку з них  утеплювати. Але за такою логікою приховані певні ризики і можливі проблеми. Внутрішнє утеплення стін якщо не заборонено, то мінімум не рекомендується фахівцями: воно може призвести до зміщення розташування точки роси (температури, при якій конденсується атмосферна волога) від зовнішньої сторони стіни до внутрішньої. І ваша стіна в кімнаті в холоди почне намокати. А якщо ви утеплилися достатньо "потужно", вона буде у вас мокрою всю зиму. А звідси - грибок, цвіль і інші "принади".

А якщо ми утеплимо стіну зовні? Правильно, вона буде значно краще прогріватися, і точка роси зміститься до зовнішньої поверхні. У результаті, якщо товщина утеплювача обрана правильно, то навіть раніше  стіна,яка мокріла, буде завжди сухою.

ВИДИ. Існує два основних види утеплення стін - вентильований і "мокрий". Одним з видів вентильованого фасаду є фасад з обшивкою сайдингом. Утеплювач при цьому не несе ніякого навантаження, крім власної ваги, тому в такій конструкції може використовуватися скловолокно нового покоління.

Інша справа - фасад "мокрий". Свою назву він отримав за використання сумішей на водній основі. Як зазначає Сергій Кутузов, тут у плит утеплювача абсолютно інші параметри роботи в порівнянні з вентильованим фасадом: цей матеріал повинен витримувати навантаження на відрив шарів . Тому тут використовують плити з міцного щільного утеплювача.

ТУРБОТА ПРО ЗДОРОВ'Я

На безпеку і якість утеплювача треба звертати особливу увагу, адже цей матеріал буде служити вам не один рік.

Нове покоління мінеральної вати, зокрема скловолокно, сьогодні робиться з набагато меншою кількістю шкідливих речовин, ніж було в минулому столітті. Проте і зараз часто до складу утеплювача на основі скловолокна входять феноли та формальдегіди. Втім, є сучасні технології, які дозволяють випускати матеріал без вмісту фенолформальдегідних смол (наприклад, Ecose Technology). Скловолоконний утеплювач, виготовлений з цієї інноваційної технології, - коричневого кольору.

КОМФОРТ ДЛЯ ДАХУ І ПІДЛОГ

При утепленні підлоги теж потрібно уникати попадання точки роси всередину приміщення. І тут теж можна використовувати як легкі, так і щільні матеріали.

Наприклад, за словами Сергія Слюсаря, якщо мова йде про наливну   підлогу, то мінвата потрібна дуже щільна: вона повинна тримати навантаження. Але навантаження тут інше, ніж у плит для мокрого утеплення стін - не так на відрив шарів, як на стиск. Так що серед основних характеристик утеплювача повинні бути стабільність об'єму і форми.

Якщо утеплювач використовується не просто під стяжку, а ще й під систему "теплої підлоги", він не має права бути схильним до температурних деформацій. Щільність такої вати - не менше 100 кг / м3, частіше застосовується матеріал з щільністю від 135 до 160 кг / м2.

А ось у теплоізоляції для підлог на лагах життя куди легше - їй не доводиться витримувати навантаження від наших прогулянок по підлозі. Тому для таких підлог використовують більш м'які утеплювачі з щільністю від 10 кг / м2. До речі, наявність гідро- і пароізоляції важливо при утепленні будь-яких конструкцій: збільшення вмісту вологи всього на 5% в шарі матеріалу веде до погіршення теплоізоляційних властивостей майже в два рази.

ДАХ. У нашій країні в приватних будинках найбільш поширені скатні покрівлі. Ви можете використовувати простір під нею в холоди як житлове (мансарду) або залишити його в якості безлюдного горища.

У випадку з мансардою утеплюється покрівля між кроквами. Треба врахувати, що теплоізоляційні властивості будь-якого покрівельного матеріалу набагато гірше, ніж у цегли або будь-якого популярного матеріалу для зведення стін. Тому, щоб створити в мансарді комфорт, товщина шару утеплювача для скатної покрівлі повинна бути більше, ніж для утеплення стін, - наприклад, 200-250 мм. Щільність матеріалу повинна бути невеликою, від 12 кг / куб. м, тому що навантажень він там випробовувати не буде, а "зайва" щільність утеплювача не лише призводить до непотрібних витрат, але і ускладнює конструкцію.

При утепленні покрівлі між утеплювачем і покрівельним покриттям обов'язково монтується гідробар'єр, який захищає утеплювач від попадання вологи. Між покриттям і гідробар'єром завжди потрібно залишати зазор 2-4 см для провітрювання. Товщина плит мінвати не повинна бути більше поперечного перерізу крокв. А ширина - трохи більше відстані між кроквами. Якщо, наприклад, крок крокв складає 600 мм, ширина утеплювача повинна бути 610 мм. Це забезпечує їх щільну установку і не дає утворитися містках холоду.

Економія тепла

Андрій Павлик, директор "Кнауф Інсулейшн" в Україні, Білорусі, Молдові та Закавказзя:

- Теплоізоляція в сучасному будівництві та реконструкції дозволяє знизити рівень теплових втрат до 70%.В умовах зростаючих цін на енергоносії її використання - одне з найпростіших рішень для збереження тепла в будинках взимку і захисту від перегріву влітку. Теплоізоляція також допомагає скоротити кількість викидів вуглекислого газу. Не варто забувати і про акустичний комфорт: вплив шумових навантажень на самопочуття людини зараз досить велике. А використання мінераловатних матеріалів з високим звукопоглинанням дозволяє значно знизити рівень шуму в будинку.

Джерело "Сегодня.ua"