Чому Україна зіткнулася з нестачею електрики

30.12.2014 1123 0
Чому Україна зіткнулася з нестачею електрики

Україна, що проголосила курс на енергонезалежність, поки змушена імпортувати і російську електроенергію. А українські АЕС на 90 відсотків залежать від ядерного палива з РФ.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України виршило імпортувати з Росії до 1500 МВт / год. електроенергії. Чому країна, яка завжди експортувала електроенергію, зараз відчуває дефіцит електрики?

"На це питання є одна відповідь: тепловим електростанціям (ТЕС) України не вистачає вугілля високоенергетичних сортів з тих шахт Донецької та Луганської областей, які непідконтрольні Києву. Тому місцеві ТЕС не виробляють достатньо електроенергії", - говорить Юрій Корольчук, експерт українського Інституту енергетичних досліджень.

Він вважає, якщо не вирішити питання з вугіллям, то взимку потрібно буде імпортувати до 10 ГВт електрики. Військові дії на сході як одна з причин. Ще одна причина дефіциту електрики - багато ТЕС розташовані в зоні військових дій на сході України. Один із прикладів - Луганська теплова електростанція, яка забезпечувала область енергією на 92 відсотки.

Як повідомила DW голова департаменту з корпоративних комунікацій Донбаської паливно-енергетичної компанії (ДПЕК) Марина Полякова, Луганська ТЕС з серпня відрізана від об'єднаної енергосистеми України (ОЕС), оскільки в ході бойових дій були пошкоджені високовольтні лінії електропередачі (ЛЕП).

"Зараз в роботі тільки два енергоблоки. Їхні потужності недостатньо для всіх споживачів. А щоб знову підключити Луганську область до енергосистеми України, необхідно відновити пошкоджені високовольтні лінії. Це можливо тільки в разі припинення бойових дій", - розповідає Марина Полякова.

Тим часом, як повідомили DW у Національній енергетичній компанії "Укренерго", Старобешівська та Зуївська ТЕС, які розташовані на зараз неконтрольованої Києвом території, через пошкоджених ЛЕП не можуть запустити енергоблоки сумарною потужністю 900 МВт. Тому "Укренерго" рекомендує споживачам економити електрику.

АЕС недопрацьовують?

За інформацією НАК "Укренерго", за 10 місяців поточного року всі електростанції країни, без урахування Криму, виробили майже 150 ГВт / год. електроенергії. Понад половини цього обсягу дали чотири АЕС - Запорізька, Хмельницька, Рівненська та Южно-Українська. За словами Ольги Кошарної, директора з питань інформації та зв'язків з громадськістю Українського ядерного форуму, "АЕС виконали в цьому, дуже скрутному році, стабілізуючу роль для енергосистеми України і врятували її від розвалу". Схожа ситуація була в країні в середині 90-х років минулого століття, коли через відсутність грошей ТЕС простоювали без вугілля, а атомники працювали. Зараз АЕС все ж не можуть працювати на повну віддачу через технічні причин, каже експерт.

У 2004 році запустили по одному додатковому блоку на Хмельницькій і Рівненській АЕС, але не збудували вчасно лінії електропередач для зняття потужності. "Ці блоки працюють по черзі. Швидше за все, ЛЕП побудують до середини 2015 за кредити ЄБРР", - розповідає Ольга Кошарна. Крім того, існують диспетчерські обмеження для українських АЕС, через що коефіцієнт використання їх встановленої потужності в останні роки не перевищує 74 відсотки, у той час як в інших європейських країнах він більше 90 відсотків.

Залежність від Росії на тлі російсько-українського конфлікту дуже актуальне питання залежності України від Росії в енергетичній сфері. Так, дочірнє підприємство "ТВЕЛ" російської держкорпорації Росатом постачає на український ринок паливні збірки для реакторів ВВЕР ще радянської розробки. Крім того, Україна сьогодні на 90 відсотків залежить від ядерного палива сусіда. "До 600 млн доларів на рік йде на його придбання і ще 200 млн доларів на вивезення та обслуговування в РФ відпрацьованого палива з РАЕС, ХАЕС і Південно-Української АЕС. Чи не вивозимо його тільки з Запорізької АЕС, там своє сухе сховище. Заощаджуємо на цьому до 40 млн доларів на рік ", - ділиться інформацією Ольга Кошарна. У 2010 році Україна і Росія підписали договір, термін дії якого закінчується в 2020 році. Згідно з ним, наприклад, другий блок на ХАЕС і четвертий на РАЕС до кінця терміну їх експлуатації будуть забезпечуватися паливом, виробленим за російськими технологіями. У 2004 році їх запустили, проектний термін - 30 років, і ще мінімум на 10 років можна продовжити розповідає експерт. "За підсумками 2013 року, Україна заплатила РФ 600 млн доларів за постачання свіжого ядерного палива. Ця сума набагато менше плати за газ, але все одно чимала. На Україні немає технологій всіх стадій виробництва ядерного палива, зокрема, ізотопного збагачення урану. А в ціні готового ядерного палива вартість ізотопного збагачення становить близько 40 відсотків ", - підсумовує Ольга Кошарна. Питання пошуку альтернативних постачальників поки залишається відкритим.

Працююча ж на українському ринку американська компанія-піонер ядерної галузі Westinghouse поки забезпечує ядерним паливом тільки три українських реактора. Але навіть якщо Україна продовжить час роботи реакторів, років через 20 їх все одно потрібно буде закрити, вони вичерпають свій ліміт, каже експерт. "І тоді виникне питання: або нам потрібно будувати нові реактори, або генерувати електрику на ТЕС з газу, вугілля або брати його з сонця, вітру, біогазу", - розмірковує Юрій Корольчук. На створення нових 10 реакторів замість відпрацьованих навіть за дешевими кредитами, які колись пропонувала Росія, на один реактор потрібно мінімум 2 млрд доларів. "Я не знаю, хто сьогодні готовий дати такі гроші. І я ніде не бачив чітких планів, що ми будемо робити через 20 років", - говорить експерт. У нинішньому коаліційному договорі є лише загальні фрази на цю тему - про "покращення законодавства для залучення приватних інвестицій в енергетичний сектор", відзначає експерт. Але інвестор чекає не декларацій, а законів і гарантій. "Росія переслідує свій дуже прямий і простий проект - повернути нас у своє середовище. І я боюся, чесно, якщо військово-політичний конфлікт буде затягуватися, ми все більше будемо відчувати на собі економічну в'язку з Росією", - резюмує Юрій Корольчук.

Джерело Обозреватель