Перспективи сонячної енергетики

30.01.2015 1389 0
Перспективи сонячної енергетики

Ох вже ця Америка! Країна оригінальних ідей, помножених на підприємницьку енергію. Ось чергова (на перший погляд зовсім вже божевільна) ідея: компанія Solar Roadways з Айдахо пропонує перетворити американські шосе і автобани на... сонячні електростанції.

Ідея проекту, в прямому сенсі, лежить на поверхні: будь-яка площина, відкрита сонячному світлу, може виробляти енергію. Вона повинна бути максимально великою за площею і відритою сонцю, тобто не загородженою деревами. Автомобільна дорога — ідеальний варіант. Адже сонце так і так падає на асфальт, нагріваючи поверхню, — от тільки енергія ніяк не використовується.

Винахідники-ентузіасти з Айдахо працюють зараз над технологією майбутнього: замість асфальту вони пропонують покривати дорожнє полотно броньованим склом, під яким би розміщувались сонячні батареї. Якою б науковою фантастикою не здавалась ця ідея, а міністерство транспорту США вже підтримало розробку прототипів цієї технології, виділивши на це 850 тисяч доларів!

Досі прототипи комплектів для укладання під дорожнє полотно виготовлялись вручну. Щоб налагодити масове виробництво модулів, потрібні інвестиції. У квітні американці оголосили збір пожертв на краудфандинговій платформі в інтернеті. Результат кампанії перевершив найсміливіші очікування: понад два мільйони доларів були зібрані в рекордні терміни.

Винахідники підрахували, що, якщо замінити асфальт всіх доріг в США сонячними панелями, країна зможе виробляти втричі більше електроенергії, ніж зараз.

На перший погляд ідея заміни асфальту на дорогах сонячними батареями звучить як сценарій науково-фантастичного роману. З іншого боку, якщо подивитись на статистику з Європи, саме сонячні батареї є на сьогоднішній день найбільш динамічним сектором енергетики з поновлюваних джерел.

На початку літа німецькі газети відрапортували про новий рекорд: уперше в історії більше половини споживаної за день енергії було отримано завдяки сонячним електростанціям. Рекорд, звичайно, не випадковий: Німеччина давно і послідовно проводить політику переходу на поновлювані, екологічні джерела енергії. За першу половину цього року обсяги енергії, одержуваної від сонячних панелей, виросли на 28% в порівнянні з торішніми показниками (вітряні електростанції дали приріст менше однієї п'ятої).

Загалом сонце і вітер вже зараз дають Німеччині 17% всієї споживаної енергії. А якщо додати до цієї статистики гідроелектростанції, а також станції, які працюють на біомасі, вийде, що поновлювані джерела забезпечують країну енергією на 31%. Причому німці виробляють електрику не лише для власних потреб, але і продають її надлишки сусідам — Нідерландам, Австрії, Швейцарії та Польщі.

Іншими словами, вже зараз ведуча промислова держава Європи отримує третину енергії з поновлюваних джерел. Цей вражаючий ріст відбувається за рахунок скорочення споживання «класичних» енергоносіїв — вугілля і газу. Причому найбільше падіння демонструють саме газові електростанції: з 2010 року виробництво енергії на них упало в півтора рази.

Незважаючи на всі проблеми, які супроводжують реформу німецької енергетики, країна демонструє приклад модернізації, максимально стимулюючи тих, хто переходить на енергію вітру і сонця. І одночасно з цим як би натякає країнам, які заробляють на продажу газу до Німеччини, що незабаром їм можуть знадобитись нові ринки збуту.

Джерело "Екологія життя"