Енергетичні кооперативи Данії – рушій відновлювальної енергетики

30.01.2015 1207 0
Енергетичні кооперативи Данії – рушій відновлювальної енергетики

Ще на початку 70-х років Данія була в абсолютній залежності від постачання палива. Доля нафти в паливному секторі країни складала 90%. В складний період тодішньої нафтової кризи почалися пошуки виходу з ситуації. Вигідні вітрові характеристики дозволяли використовувати вітрогенератори, на що й було звернуто першочергову увагу.

Показовою є цифра виробленої електроенергії 20 березня 2013 року, коли вітроенергетичні установки Данії віддали в мережу 3987 МВт, що на 800 МВт менше за енергоспоживання країни. Данія є єдиною країною Євросоюзу, яка забезпечує своє енергоспоживання за рахунок власних джерел. 

Національною ідеєю Данії стали: відновлювальна енергія та економія енергії. Цікавим є те, що Данія має найбільший показник по долі централізованого опалення (ЦО). Майже всі міста мають ЦО, яке дешевше альтернативних систем, що працюють на мазуті або електроенергії.  Близько половини всіх будинків Данії обігріваються системами ЦО.
 
Значну роль у створенні такого «клімату» в суспільстві зіграли незалежні дослідники (експерти), які розробили плани по зрівноваженому розвитку енергетики. Це потім стало основою документів «Енергія 2000» і «Енергія 21».
 
Велику роль у впровадженні систем використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) відіграють енергетичні кооперативи. В галузі вітрогенерації кооперативи встановили понад 85% відсотків всіх турбін, залучивши до цього понад 100 тисяч сімей.
 
Один з вітропарків започатковано ще в 1996 році групою осіб з різним власним досвідом і рівнем освіти. Але вони мали впевненість, що проект стане успішним, і добилися роботи 20 вітряків з потужністю 40 МВт. 10 турбін належать кооперативу, а інші 10 – місцевій енергокомпанії, яка приймала участь в проекті. На початку діяльності був використаний грант Енергетичного агентства в сумі 680 тисяч євро для вивчення організаційних і фінансових аспектів роботи майбутнього кооперативу, адже у ініціаторів не було на це коштів.
 
Кооператив в Міддельгрунді має 40500 акцій, кожна з яких прив’язана до виробництва 1000 кВт*год електроенергії і коштує 567 євро. Успішне виробництво електроенергії забезпечують показники швидкості вітру, який має 7,2 м/с на висоті 50 м. Згідно статуту кооперативу, всі акції повинні оплачуватися наперед. Окупність акції – 8 років.
 
Ще один кооператив в Ліннеттені володіє чотирма турбінами, потужністю 600 кВт кожна, а ще три такі ж турбіни має енергокомпанія. З місцевим населенням не виникло жодних проблем з приводу вітропарку. 800 членів кооперативу змогли організувати використання ВДЕ для виробництва електроенергії.
 
В екологічному селі Хьортсой використовується сонячна енергія та забезпечується централізоване теплопостачання від спалювання деревних відходів для 65 будинків з низьким споживанням енергії. Цей варіант завдячує тому, що мешканці організувалися в громаду, яка складається з 4-х будинків, у яких проживає 65 сімей. В цій громаді близько 150 дорослих і дітей, 10 осіб тут і працюють . Для мешканців побудовано 3 громадських будівлі, офісне і виставкове приміщення. 
 
1.jpg
 
Громада втілює в життя принципи зрівноваженого способу життя, як в екологічному, так і в соціальному планах. Будинки збудовано з екологічних матеріалів (глина, земляні блоки, солома). Термоізоляція будинків зроблена з природних матеріалів (папір, природні фарби). Використовують ВДЕ для виробництва тепла та електроенергії (сонячні колектори, біомаса). Дощова вода збирається і використовується в пральних машинах. Сеча збирається і використовується для зрошення після 9 місяців зберігання. Фекалії та гній використовуються для підживлення енергетичних вербових плантацій. Запроваджено спільне використання машин. Багато осіб пересідають на велосипеди. Енергетичний кооператив постачає гарячу воду від котла, який працює на деревних відходах.  
 
Джерело "EcoTown"