Кілька підприємств Вінниці відмовилися від газу

06.02.2015 1607 0
Кілька підприємств Вінниці відмовилися від газу

Подорожчання газу та дефіцит електроенергії змусили вінницькі підприємства шукати можливості переходу на альтернативні види палива. Три таких у Вінниці вже є – комунальне «Вінницька транспортна компанія» та два приватних, які займаються меблями та деревиною.

Так, у «Вінницькій транспортній компанії» в приміщенні Муніципального автобусного парку, який розташований на Сабарівському шосе ще з весни встановлено твердопаливний котел. Він може працювати на деревині та вугіллі.

– Ми раніше планували підвести сюди газ, але розробка проекту, підключення і розводка по території – це дуже дорого, – розповідає генеральний директор КП «Вінницька транспортна компанія» Микола Форманюк. – Температура на другому поверсі будівлі, де розташовані службові приміщення для працівників автопарку, 19-20 градусів за Цельсієм. Безпосередньо через повітроводи подається гаряче повітря в ремонтну зону. Коли температура повітря на вулиці була мінус 10, в ремзоні вона утримувалася на рівні плюс 15, а це достатньо для робочого процесу. Ми порахували, що якби ці приміщення опалювалися газом, то підприємство заплатило б у 2,4 рази грошей більше.
 
Твердопаливні котли встановлено і на підприємстві з виробництва меблів «Геліка». Австрійські котли, які воно використовує для обігріву 3,5 тис м2 площ, працюють на деревині. Вони сертифіковані в Україні, мають триступеневе горіння та не мають шкідливих викидів у повітря. При температурі 1050 оС усі формальдегіди, які є у фанері, повністю розкладаються. Опалюють відходами виробництва – тирсою.
 
– Опалення одного квадратного метра території підприємства нам обходиться близько 6 грн, враховуючи обладнання і амортизацію, а якби опалювали газом, було б до 19 грн, розповідає директор підприємства Анатолій Шаманський. – Також у наших поставити котел ще на одну дільницю. На сезон для потреб котельні необхідно близько 200-250 тон тирси. У нас ця котельня працює вже третій сезон, а щоб повністю окупити затрати на закупівлю котлів необхідно біля семи років. Один котел коштує біля 70 тис євро. Окрім того, в котельні також встановлено генератор на випадок відключення електрики.

В котельні польсько-українського підприємства з виробництва паркетної дошки  «Барлінек» працює 4 котла по 4,6 мВт. Їх вистачає на забезпечення теплом всього підприємства. Як каже генеральний директор підприємства Вініціуш Юліуш Іванські, їх виробництво є повністю безвідходним – частина відходів виробництва використовується для потреб котельні, а залишок йде на виготовлення пелетів та брикетів. Та основним споживачем цього біопалива є поки країни Західної Європи.

– Біопаливо підприємство почало виробляти від моменту створення. Адже при впровадженні такого масштабного виробництва, постало і питання, що робити з відходами. Тому були одразу інвестовані кошти у встановлення лінії по виробництву пелетів з сухих відходів, а в 2009 році було змонтовано і лінію з виготовлення брикетів з відходів продуктів лісопиляння, – кажуть на підприємстві.

До слова, нині «Барлінек» – найбільше у Європі підприємство з виробництва паркетної дошки. У 2007 році вливанню цієї суттєвої інвестиції у Вінницьку економіку посприяв тодішній губернатор Олександр Домбровський (нині – народний депутат).

За словами в. о. міського голови Вінниці Сергія Моргунова, місто вже кілька років тому активно почало впроваджувати заходи з енергозбереження. Варто лише пригадати швейцарський проект з будівництва котельні на Баженова.– Ми працюємо над питанням, в яких ще котельнях при модернізації можна застосовувати альтернативні види палива. Бо ми всі знаємо про ті виклики, які є сьогодні по ціні на газ, і ті завдання, які стоять перед державою в цілому по економії газу. Добре, що цьогоріч погода посприяла, і місту вдалося зекономити біля 40 % газу. Що  ж до підприємств у місті, які використовують сьогодні альтернативні джерела енергії, то їх частка є невеликою. «Геліка» та «Барлінек» – це ті підприємства, які працюють безвідходно, і вони повністю забезпечують себе теплом, замінюючи газ на інші види палива, – сказав в.о. мера.

Джерело "ВінницяOK"