Як вибрати електричний обігрівач

09.02.2015 2806 0
Як вибрати електричний обігрівач

Економія – про економію тут мова не йде, газом опалювати дешевше, але йде мова про тепло, якщо центральне опалення підводить. Вартість – від 800 грн за інфрачервоний обігрівач. Час – від 1 години (поїздка до магазину за електричним обігрівачем). Незважаючи на недешевість електрики (і вона буде, скоріш за все, дорожчати), на обіцяні віяльні відключення і на ризики, пов`язані із невеликою потужністю і зношеністю електродротів у “радянських” будинках, електричні опалювачі є дієвою альтернативою природному газу і спасінням при холодних батареях центрального опалення.

1. Інфрачервоні обігрівачі.

Інфрачервоні (ІЧ) обігрівачі обігрівають миттєво, тепло відчуівається через 27 секунд після включення. Більшість інфрачервоних обігрівачів працюють за рахунок спрямованної дії – обігрівають тільки виділену зону, не повітря в цілому (хоча сьогодні є такі, що здатні обігрівати все приміщенні від 20 до 100 кв.м., як основні джерела тепла).

ККД інфрачервоних обігрівачів – 92%, витрачена електроенергія перетворюється на тепло з втратами у 8%.

Інфрачервоні обігрівачі продаються в багатьох магазинах. Звертайте увагу на гарантію (довіряйте гарантії більшої ніж 1 рік).

Вибирайте тількі ті, що мають побутове призначення, тому що багато інфрачервоних обігрівачів – промислового призначення, потребують високих стель та великих просторів. Вибирайте ІЧ обігрівачі із довгохвильовим випромінюванням (λ = 50-2000 мкм), вони краще впливають на здоров’я людей.

Із «Державних будівельних норм» (ДБН): “Газові та електричні інфрачервоні випромінювачі не допускається розташовувати у вибухонебезпечних зонах виробничих приміщень та складів за класифікацією ПУЕ. Не допускається застосовувати системи опалення та нагрівання з газовими та електричними інфрачервоними випромінювачами:

  • у приміщеннях підвальних та цокольних поверхів;
  • у будівлях ІІІ –V ступенів вогнестійкості;
  • на стоянках автомобілей, у книгосховищах та архивах, у прміщеннях високостелажних складів”.

2. Обігрівачі конвекційного типу: електричні конвектори, тепловентилятори, олійні радіатори, теплокамінь або теплокераміка.

Нагрівають довше, ніж інфрачервоні обігрівачі, але повітря у приміщенні у цілому. Конвекторний обігрівач нагріває швидше, олійний і електрокамінь – довше.  З мінусів: як будь-які обігрівачі із температурою нагрівальної поверхні вище 70 градусів Цельсія, випалює кисень у приміщенні, через що не рекомендується залишати у приміщенні на ніч.

Теплокамінь і теплокераміка обігріває за тим же принципом, тільки тут теплоносієм стає не олія і не вода, а камінь або кераміка, яка нагрівається від електрики. Довго нагрівається і довго віддає тепло.

Олійні радіатори, теплокамінь, теплокераміка часто потребують великої потужності на нагрів, і не є енергоефективними. Більш енергоеективними є обігрівачі, які швидко нагріваються і швидко віддають тепло (бажаний контроль термостатом, коли при досягненні бажаної температури обігрівач вимикається і не перенагріває приміщення, відповідно, економить).

3. Електродуйка (тепловий вентилятор).

Наганяє тепле повітря, радіус дії невеликий.

З плюсів: повітряний обігрів найшвидший. Теплові вентилятори гарно використовувати, коли потрібно швидко нагріти виробничі приміщення у робочі години. Рекомендують використовувати у парі із “стаціонарним опаленням”, для якого електродуйка будет додатковим обігрівачем, якщо стаціонарна система не встигає прогріти приміщення до початку, наприклад. робочого дня.

З мінусів – шумить і також випалює кисень у приміщенні.

4. Електрокотел

З плюсів – за умови використання багатотарифного лічильника електрики, що дозволяє виктористовувати нічний тариф, це – доволі економний методів електричного обігріву. Хоча це стосується будь-яких електричних обігрівачів із функцією акумулювання тепла (наприклад, тепла підлога). Для економії найкраще, коли електрокотел оснащений таймер-програматором і контролером температури, які дозволяються один раз запрограмувати і автоматично відключати у години дорогого тарифу і вмикати і максимально піднімати температуру у години дешевого тарифу.

Для електрокотла потрібен ще теплоносій, наприклад, вода, яка вночі нагрівається у баках, а вдень розноситься по батареях і обігріває приміщення.

З мінусів – необхідність проводити ремонтні роботи, прокладати труби. Тобто підходить для приватних будинків, набагато менше – для квартир.

5. Електрична тепла підлога.

З мінусів – її потрібно встановлювати, тобто проводити ремонтні роботи. З плюсів – за умови використання багатотарифного лічильника електрики, що дозволяє виктористовувати нічний тариф, це – економічно. Підлога нагрівається вночі (і мешканці сплять при комфортній, рекомендованій лікарями, прохолоді), починає віддавати тепло вранці. Щоб зберегти тепло до глибокого вечора можна підгрівати протягом дня. Найтепліше при цьому методі – ногам, а голові може бути і прохолодно.

З мінусів – теплу підлогу, як метод обігріву всіх кімнат дому, критикують за некомфортність для ніг і за те, що ноги ніби-то втрачають свої терморегуляційні властивості і мінімальне переохолодження призводить до застудження.

 6. Тепловий накопичувач

Це електроопалювальний пристрій, що виглядає як звичайна батарея – для прогріву повітря у приміщенні, який акумулює тепло під час дії нічного низького тарифу на електроенергію. З 23:00 до 07:00 система електроопалення на теплових накопичувачах автоматично підключається до електромережі і починає накопичувати тепло, нагрівати теплоносій: магнезитові блоки великої теплоємності, які вночі нагріваються тенами до 750 градусів (зовнішні стінки накопичувача нагріваються до 60-70 градусів).

Є два види теплових накопичувачів – статичні і динамічні. Статичні віддають накопичене тепло за принципом конвекції – нагріваючись, повітря вільно протікає через нагрітий блок і піднімається нагору, прогріваючи приміщення. Динамічні віддають тепло в навколишнє середовище  за допомогою вбудованого тихого відцентрового вентилятора, який в міру потреби видуває тепле повітря з накопичувача до приміщення.


 

Нюанси

На кожну квартиру розраховане максимальне електронавантаження у 5-6,5 кВт і вибрані відповідні автомати на електричному щиті. Якщо ви бажаєте перейти на електроопалення, ви маєте збільшити допустиме навантаження і для цього у договорі на електропостачання це має бути вказано. Є ймовірність, що вам відмовлять або попросять прокласти окремий кабель.

При бажанні й технічній можливості вам можуть поставити багатотарифний лічильник: нічний тариф – з 23:00 до 07:00 – дешевший за денний на 60%. Для електроопалення вам бажанопоставити багатотарифний, бо використовувати звичайний тариф економічно невигідно. Всі ці нюанси потрібно вточнювати у РЕМ (районні електричні системи).

Говорить Георгій Гелетуха, Голова правління, Біоенергетична асоціація України, к.т.н.

Я не підтримую встановлення індивідуальних котлів в багатоповерхових будинках: ні газових, ні електричних, ні якихось ще. Для багатоповерхових будинків з усіх точок зору найбільш ефективне централізоване теплопостачання плюс термомодернізація.

Щодо ідеї широкого встановлення електрокотлів. Аргументи проти цього:

1) Енергетичний аргумент. Коефіцієнт перетворення електроенергії в теплову у звичайному котлі/ калорифері/ масляному нагрівачі становить 1:1. Але виробка е/е відбулася на електростанціях з середнім ККД 30%. Тобто на одну одиницю теплової енергії з електрокотла на електростанції було витрачено 3 одиниці палива (вугілля). Якщо ми встановлюємо той самий вугільний чи біомасовий котел у приватному будинку – витрачатимемо на 1 одиницю теплової енергії грубо 1 одиницю палива (тобто в 3 рази менше ніж в електрокотлі).

2) Економічний аргумент. Встановлення електрокотлів для населення більш менш рентабельне зараз при перехресному субсидуванні тарифу на е/е для населення з боку промисловості. Але в усіх програмах уряду наголошений курс на відміну перехресного субсидування. По мірі цього електроопалення перестане бути вигідним для населення. Ті хто зараз встановлять електрокотли через кілька років їх зупинять, через високий тариф на е/е.

3) Технічний аргумент. Мережі, як правило, не розраховані на суттєве збільшення споживання е/е. Почнуться аварії.

4) Існуючі проблеми з браком електроенергії із за недостачі власного вугілля. Почались віяльні відключення. Стимулювати зараз населення переходити на електроопалення неправильно.

Джерело "Своє Тепло"