ЕСКО-контракти дозволять Україні економити 800 млн м3 газу щорічно

11.02.2015 1533 0
ЕСКО-контракти дозволять  Україні економити 800 млн м3 газу щорічно

Механізм залучення кредитних коштів на проведення енергозберігаючих заходів у бюджетних установах за участю енергосервісних компаній (ЕСКО) дозволить Україні щорічно економити 800 млн кубометрів газу, повідомляє Держенергоефективності України.

Законопроект "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації", який створює правові засади для реалізації енергосервісних договорів, був прийнятий Верховною Радою у першому читанні 5 лютого. 
 
Енергосервісний договір передбачає здійснення ЕСКО-компаніями енергоефективних проектів (оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за кредитні кошти інвестора, в ролі якого можуть виступати міжнародні фінансові інституції, зменшення плати за енергоносії не менше, ніж на 20% і погашення отриманої позики за рахунок економії витрат на енергоресурси(тариф для споживачів залишається незмінним).
 
Законопроект, за словами законотворців, не тільки усуває основні перешкоди залучення приватного капіталу в енергоефективність об'єктів соціально-гуманітарної сфери, а й торує шлях до впровадження енергоощадних проектів у житлово-комунальному секторі, де потенціал капіталовкладень становить 225 млрд. гривень, а економія газу у сфері централізованого теплопостачання може сягнути 2,25 млрд. куб м/рік. Тим часом, такі результати можливі лише у довгостроковій перспективі і при умові певних економічних стимулів для ЕСКО-компаній з боку держави. 
 
Запровадження механізму надання енергосервісних послуг, вважають законотворці, може вирішити питання енергозбереження в Україні протягом десяти років. В той же час, за оцінкою спеціалістів, модель енергосервісу за процедурою державних закупівель, яка пропонується у законопроекті, є неприродною. Закон, який передбачає розробку енергосервісного договору і затвердження істотних умов кожного випадку такого договору центральним органом виконавчої влади, вочевидь не сприятиме залученню інвестицій у енергомодернізацію. Інвестору, який зацікавлений працювати на вільному ринку енергосервісних послуг, модель державних закупівель не підійде. 
 
Нагадаємо, що на сьогодні п’ятиповерхівка у Ніжині, по вул. Незалежності 23, залишається першим і єдиним в Україні будинком, термомодернізація якого була проведена за рахунок кредитних коштів за участю ЕСКО.
 
Джерело "Ecotown"