Чи існує альтернатива газовому опаленню ?

16.02.2015 1438 0
Чи існує  альтернатива газовому опаленню ?

Існує розумна альтернатива газовому опаленню? Чи є якийсь спосіб обігріти будинок або квартиру з такими ж або меншими витратами? Давайте проведемо короткий огляд інновацій в настільки актуальною для мешканців області.

Для початку спробуймо внести ясність у те, як і про що пишеться в цій статті.
• Вона не носить рекламного характеру. Не в інтересах автора розповісти вам казку про «ласкавому теплі» інфрачервоного обігрівача або комфортабельності теплої підлоги. Ми говоримо виключно про економічну сторону проблеми, розглядаючи витрати на джерело теплової енергії і необхідне обладнання.
• Автор живе в Криму, на території України; тому він буде оперувати місцевими розцінками з перерахунком в рублі. Причина - виключно в доступності актуальною в даний момент інформації про вартість енергоносіїв. Навіть якщо ціна електрики або газу в Росії в даний момент відрізняється від українських, загальний баланс буде приблизно тим же.
• Стаття відображає лише особиста думка і не претендує на абсолютну істинність. Точна динаміка цін у найближчому майбутньому передбачувана лише частково.

 

Поточні розцінки на джерела теплової енергії
Типове питання у багатьох будівельних форумах, де обговорюється приватне будівництво, звучить так: «яке опалення дешевше - газ або електрику?».

 

Дамо на нього розгорнуту відповідь.
Для среднеутепленного будинку потреба в тепловій енергії розраховується дуже просто: 1 КВт на 10 м2 площі. Для будинку площею 100 квадратних метрів потрібно 10 кіловат тепла. Крапка.

 

Важливо: ми говоримо про пікової потреби, яка гарантовано забезпечить комфортну температуру в будинку. Фактичне споживання залежить від багатьох факторів; більшу частину часу воно набагато менше.

 

Особливості джерел енергії

 

Газ
Розрахунок вартості зроблений, виходячи з ККД котла близько 90%. Це типова ефективність котла конвекційного типу , випущеного в останні два десятиліття.
Однак:
• Більш старі газові котли для опалення приватного будинку часто мають ККД у діапазоні 60-85 відсотків. І через заростання мінеральними відкладами теплообмінника, і з-за спочатку більшої температури продуктів згоряння.

 

Простіше кажучи, більше тепла вилітає в трубу.
• З іншого боку, сучасні конденсаційні котли використовують не тільки 98% тепла згоряння газу, але і тепло конденсації продуктів згоряння, завдяки чому їх повний ККД перевищує 100% (зрозуміло, за 100 у цьому випадку береться теплота, що виділяється під час горіння метану).
• Багато районів не газифіковані взагалі.
• Нарешті, головне: якщо будівництво нових електростанцій та налагодження нових технологій (того ж холодного термоядерного синтезу) здатні хоча б теоретично знизити ціни на електроенергію, природний газ гарантовано буде рости в ціні. Бачте, його запаси обмежені.

 

Дрова
Судячи за ціною, що це непогана альтернатива опалення газом. Крім того, і встановити (а часом і виготовити), і запустити твердопаливний котел нескладно своїми руками, при цьому витрати будуть досить помірними.

 

Однак:
• Дрова при складуванні вимагають значної площі. Бажано - під навісом.
• Їх корисність сильно визначається вологістю.
• Нарешті, твердопаливний котел вимагає постійного нагляду та закладки дров як мінімум два рази на добу.

 

Пелети
Котел на пелетах може працювати тривалий час без нагляду і догляду, що є величезним плюсом. Але, на жаль, з точки зору витрат пелети програють газу, причому значно.

Електрика
Здавалося б, опалення електрикою порівняно газом явно програє.

 

Однак і використовувати, і отримувати електрику можна по-різному.
1. Просте зниження цільової температури в кімнаті на 2 градуси дає приблизно 20-відсоткову економію електрики.
Саме завдяки цьому, до речі, плівкові теплі підлоги і інфрачервоні обігрівачі дають реальну економію.
Перші раціонально перерозподіляють тепло, завдяки чому температура на рівні підлоги залишається старою, а під стелею - падає. Другі дають суб'єктивне відчуття тепла при досить холодному повітрі в кімнаті.

 

Нюанс: плівкові теплі підлоги досить дороги.

 

Ціна починається від 250 грн. за квадратний метр, що при великій площі приміщення виллється в значну суму.
Крім того, інструкція наказує ізолювати їх від базової підлоги фольгованим спіненим утеплювачем, що додатково кілька збільшить витрати.
На жаль, опалення дешевше газу нами все ще не знайдено: економія на перерозподіл тепла складає в кращому випадку 50%.

 

2. Теплові насоси і їх окремий випадок - інверторні спліт-системи у режимі обігріву дають вже 4-кратну економію щодо електрокотла. Вони не генерують тепло, а перекачують його з вулиці.
Є кілька «але»: і таке опалення дешевше магістрального газу все ще не виявиться (принаймні, в Росії); крім того, кращі теплові насоси працюють лише до температури-25С. При цьому з падінням температури на вулиці їх ККД падає.

 

3. Джерелом енергії може бути вітрогенератор або сонячна батарея для опалення приватного будинку. Ось вона, безкоштовна енергія для опалення!
У чому підступ? В цінах на акумулятори та строк їх служби. Вночі сонце не світить, а вітер дме не завжди. Енергію треба накопичувати, і обсяг батарей повинен бути великим.
Що виливається в ціну як мінімум у дві-три сотні тисяч рублів для вкрай економічного будинку; більше споживання - більше обсяг батарей і їх вартість. А ресурс - не більше п'яти років...

 

А судді хто?
Резонне питання - і що робити?
Автор для себе зупинився на опаленні кондиціонерами. Витрати на опалення смішні.

 

Але:
• Це Крим. Взимку температура рідко падає істотно нижче нуля.
• З-за прогресивною вартості електроенергії (понад 800 КВт-год на місяць розцінки вчетверо вище) доводиться економити електрику, щоб не вискочити за порогов витрата.

 

Висновки
Вони невтішні. Більш дешева альтернатива газовому опаленню, яка буде працездатна в будь-якому кліматі - міф. При поточних цінах на газ він залишається самим вигідним джерелом тепла. Але перспективи у нього, на жаль, сумні: газ буде швидко дорожчати, і співвідношення цін ще може змінитися у бік електрики.
Повторимося - це далеко не єдина точка зору. Інакше висвітлює цю тематику відео в кінці статті; вам напевно буде цікаво вислухати і іншу позицію. Теплих зим!

Джерело "Economstroy.com.ua"