Опалення без газу

16.02.2015 2616 0
Опалення без газу

З тим, що природний газ – найпоширеніше паливо для опалення будинку, сперечатися складно. Саме газ, незважаючи на постійне підвищення цін, залишається найдешевшим джерелом тепла, до того ж він легкий у використанні й при дотриманні певних правил експлуатації безпечний. Єдина проблема – природний газ є не скрізь.

У великих містах проблем з його подачею немає, оскільки тут проведені газові магістралі, але за окраїною міста, де й будуються звичайно приватні будинки, він може бути не підведений. Звичайно, краще вибирати ділянку « з усіма зручностями», але якщо такої можливості не має, прийдеться шукати інші види палива для опалення будинку.

Ефективність палива для опалення будинку

Паливо вибирається за такими критеріями, як ціна й енергоємність. Енергоємність може вимірятися в гіга калоріях, кіловат-годинах або кілоджоулях, далі за основну одиницю будуть прийняті гігакалорії. Для опалення будинку із площею 150 м2 необхідно порядка 16 Гкал ( розраховуючи на 1 опалювальний сезон), якщо розбити це число на місяці, вийде 2,5 Гкал.

Для початку розглянемо варіант із газовим опаленням. Оскільки природний газ може мати різний склад, його калорійність точно визначити досить складно – звичайно вона ухвалюється в межах 7500-9600 ккал. КПД сучасного газового устаткування досить високий ( від 90% і вище), тому практично все тепло від згоряння палива йде на обігрів будинку.

Альтернатива природному газу

Зріджений газ у балонах

Тепер розглянемо можливі альтернативи природного газу, починаючи зі зрідженого газу в балонах. Багато власників приватних будинків вважають, що така заміна цілком логічна, адже й там і там газ, насправді ж це дві різні речовини, що відрізняються по складу, властивостях і ціні. Основа природного газу – метан, а основа зрідженого газу – суміш пропану й бутану. Варто відзначити характерну рису балонного газу: залежно від пори року його ціна може рости або падати. Враховуючи його середню ціну, а також калорійність, вартість опалення з його використанням виявиться в 4-5 раз вище, чим опалення природним газом.

Опалення будинку соляркою

Наступний вид палива – солярка. Залежно від марки й складу солярки її питома теплота згоряння може відрізнятися, у середньому вона становить 8650 ккал/л, шляхом нескладних розрахунків можна визначити, скільки її потрібно для одержання 1 Гкал. Ціни на солярку досить високі в порівняння із природним газом  і при цьому постійно ростуть, крім того  ККД опалювального устаткування, що працює на дизельному паливі, недостатньо високий – менш 90%. У результаті обігрів будинку з використанням солярки виявляється дорожче, чим при використанні магістрального газу, приблизно в 7 раз.

альтернатива опалення без газу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тверде паливо для опалення приватного будинку

Опалення з використанням твердого палива – вугілля або торфу – на перший погляд видасться дуже економічним, адже ціни на таке паливо порівняно невисокі й стабільні, а ККД устаткування, що працює на ньому, у сучасних моделях досягає більш 80%. Для опалення без газу будинку можна вибрати недорогі марки вугілля – ДКО, ДПК або буре вугілля – це допоможе заощадити чимало засобів. Питома теплота згоряння вугілля залежить від його фракції й перебуває в межах 5300-5800 ккал/кг. При проведенні розрахунків, виходить, що витрата на придбання вугілля перевищує витрата на оплату природного газу в 2-2, 5 рази. Більш дорогим задоволенням є використання торфу з питомою теплотою згоряння 4000 ккал/кг, але все-таки й це порівняно непоганий показник.

Опалення паллетами

Порівняно новий і ще не дуже популярний тип палива – паллети – гранули з відходів при обробці деревини. Одним з їхніх переваг є екологічність, що сприяло їхньому широкому поширенню на заході. Серед інших безсумнівних плюсів також варто відзначити низьку вологість (не більш 10%) і можливість використання в казанах, де передбачене автоматичне завантаження палива. Питома теплота згоряння паллетів становить 4200 ккал/кг. Опалення будинку з їхньою допомогою обійдеться приблизно в 3 рази дорожче, чим газове опалення.

Електроопалення

Самою легкою (але не найдешевшим) у плані експлуатації вважається електричне опалення, звичайно, якщо до ділянки підведена електрика. Такий спосіб тепло забезпечення дорожче газового приблизно в 4 рази.

Опалення будинку з використанням теплового насоса

Серед останніх розробок опалювальних систем не можна не відзначити систему, в основі якої тепловий насос. Цей спосіб видобутку тепла знаходить усе більше прихильників у країнах, де основною перевагою є екологічність, оскільки ніяких шкідливих відходів при цьому не утворюється. Принцип роботи такої системи полягає в циркуляції холодоагенту по трубах, що нагадує роботу холодильних камер. Труби прокладаються під землею або по дну водойми на значній глибині нижче глибини промерзання. Холодоагент, випаровуючись при низьких температурах, піднімається по трубах у приміщення, де конденсується, віддаючи тепло. Його циркуляцію забезпечує компресор, що працює від електрики, так що в якійсь мірі цей вид опалення теж можна вважати електричним, правда споживання електроенергії значно скорочується. Вартість 1 Гкал теплової енергії всього в 1, 5 рази дорожче, чим при опаленні газом.

Вартість устаткування і його монтажу для різного виду палива

парапетні газові котли опалення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Отже, у підсумку виходить, що не вважаючи природного газу, найбільш ощадливим варіантом палива є тепловий насос. За ним ідуть тверді види палива – вугілля, торф, паллети. Інші варіанти відрізняються занадто вже великою вартістю, якщо зрівняти із природним газом, так що використовувати зріджений газ, солярку або електрику на перший погляд зовсім не вигідно. Але це тільки на перший погляд. Вище рівнялися тільки витрати на паливо, але система опалення складається з устаткування, яке теж коштує грошей, і в окремих випадках грошей чималих. Розглянемо систему опалення з позиції вартості її устатковування й монтажу.

Вартість устаткування й монтажу системи теплового насоса

Такий ощадливий, екологічно чистий і у всіх відносинах гарний тепловий насос коштує досить дорого, але й це не головна причина того, що в наших широтах він поки не занадто часто зустрічається. Його установка вимагає чимало засобів, адже труби, по яких проходить холодоагент, перебувають під землею, так що для їхнього прокладання потрібно перекопувати значну площу на не менш значну глибину. І проблема тут не тільки в грошах, але й у можливості викопування траншів на забудованій території. Жителі західних країн, стурбовані станом екології планети, напевно, можуть собі дозволити таку розкіш, але наші співвітчизники, швидше за все, віддадуть перевагу чомусь більш традиційному й менш витратному, наприклад, котлу що працює на твердому паливі. Вартість такого котла, оснащеного автоматичною системою подачі палива, в 2, 5-3 рази менше теплового насоса. Заощаджуючи на паливі, подібна різниця в ціні окупиться в найкращому разі років через 25, так що така економія досить сумнівна, до того ж уже через 20 років експлуатації тепловий насос може зажадати капітального ремонту. Установлювати тепловий насос вигідно для опалення більших багатоквартирних будинків, але для  будинку він підходить мало.

Устаткування для опалення твердим паливом

На другому місці після теплового насоса по економії йшло тверде паливо. Це, безсумнівно, один з найбільш дешевих і ефективних варіантів опалення приватного будинку, тим більше сучасні моделі казанів, маючи автоматичну систему подачі палива, значно полегшили їхнє використання. Тут також багато чого залежить і від якості палива. Для прикладу, паллети вітчизняних виробників гірше своїх європейських аналогів, оскільки мають більш високу вологість ( до 15%) і зольність, що позначається на їхній калорійності. Використовуючи такі паллети, для одержання потрібної кількості тепла прийдеться збільшити їхню витрату. Ще один мінус паллет – їх порівняно висока ціна, що пов’язане з тим, що їх виготовляють в поки небагато й вони, користуючись відсутністю здоровішої конкуренції, завищують їхню вартість. Універсальний казан, здатний працювати на дизельному паливі й на газі, коштує раз в 6 дешевше якісного твердо паливного котла, але ця різниця цілком може окупитися протягом 5 років.

Яке потрібно мати устатковування для організації опалення на зрідженому газі?

Використання системи опалення, що працює на зрідженому газі, повинне мати під собою вагомі підстави, адже це найбільш дорогий варіант, пов’язаний з безліччю проблем. По-перше, сам балонний газ не відрізняється низькою ціною, про що було сказано вище. По-друге, схема такої системи передбачає наявність газгольдеру – своєрідного підземного газосховища, що займає корисну площу ділянки й потребує чималих вкладень на його облаштованість.

У чому полягає дорожнеча газового опалення й на чим краще зупинити свій вибір?

Як варіант, можна розглянути підведення газової труби до ділянки, але тільки в тому випадку, коли магістраль проходить недалеко від будівельного майданчика. У більшості ж випадків таке рішення не підходить із-за занадто більших витрат.

З вищесказаного можна зробити однозначний висновок: найбільш дешевим і ефективним способом опалення приватного будинку є опалення за допомогою твердо-паливного казана. Для додаткової економії можна придбати більш дешеву його модель із ручною подачею палива – небагато незручно, зате недорого. Цей варіант прекрасно підійде в тому випадку, коли газ до ділянки планується підвести в найближчий термін.

Пасивні або сверхекономні будинки

Серед останніх ноу-хау в будівельному світі варто відзначити повну заміну опалення утепленням, що з успіхом використовують наші європейські сусіди (не тільки південні). Будинки з таким утеплювальним шаром називають пасивними або сверхекономними. Вони практично не вимагають додаткових джерел тепла або ж використовують не більше 150 кВт/год на 10 м2 площі протягом року. У цілому такий будинок споживає енергії до 120 кВт/год на 1 м2 у рік, включаючи електрику, опалення, нагрівання води і т.д. Мода на такі будинки з’явилася в Німеччині й швидко охопила Європу. Наприклад, у Гельсінкі у Фінляндії (де навіть холодніше, чим у нас) пасивними будинками забудували цілий квартал. Енерговитрати в цих будинках не перевищують 750-850 кВт/год на 1 м2, і це далеко не межа економії. У чому секрет таких будинків? Насамперед, це товщина стін у цілому та утеплювального шару зокрема. Крім того, при будівництві використовуються низько-емісійне скло й теплові насоси, про яких говорилося вище.

Джерело "Dimcad.in.ua"