Як підвищити енергоефективність України

27.02.2015 3311 0
Як підвищити енергоефективність  України

Як показала Мюнхенська конференція з безпеки, енергетична галузь цілком може відігравати роль інструменту геополітичного впливу. Важливо не стільки навчитися економити, скільки раціонально використовувати наявні ресурси

Мовою переваг і вигод, енергоефективність − це зменшення комунальних витрат для населення, економія ресурсів для країни, підвищення продуктивності та конкурентоспроможності для бізнесу і промисловості, збереження природних ресурсів для екології. Однак, за даними рейтингу енергоефективності регіонів аналітичного центру «Бюро економічних і соціальних технологій», в Україні тільки 43,1% енергоресурсів використовується ефективно.

Щоб енергоефективність стала частиною способу життя, необхідно зробити п'ять важливих кроків.

1. Підтримка держави

Крім одиничних зусиль громадян і бізнесу, необхідна грамотна і прозора політика держави. Потенціал енергоефективності України величезний: 11,4 млрд євро в цінах 2010 року (згідно з Ukrainian Energy Index-2013). Минулого літа ЄС в рамках програми «Підтримка виконання енергостратегії України у сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії» перерахував два транші на загальну суму 173,32 млн гривень.

2. Перехід на енергозберігаючі технології

Житловий сектор − один із найбільших і найзатратніших споживачів енергоносіїв. «Розбазарювання» тепла помітно неозброєним оком. Більшість квартир у містах взимку продовжують гріти вулиці. Утеплення будинків і дахів, заміна дверей та вікон, теплотрас, використання сучасних будівельних матеріалів та енергозберігаючих технологій для обігріву та вентиляції будинків − усе це може стати вигідним рішенням. Українці вже почали утеплювати будинки і квартири, купувати побутову техніку енергозберігаючої категорії, міняти лампочки і світильники на енергозберігаючі.

На Заході давно підрахували, що використання енергозберігаючих технологій скорочує споживання електроенергії до 80%, а останні розробки в області світлових рішень дали можливість виготовити лампочку, термін служби якої досягає 20 років при споживанні всього 10 Вт. Безумовно, підвищення енергоефективності не зводиться до заміни лампочок. Та все ж близько 22,5% електроенергії в Україні йде саме на освітлення.

3. Популяризація «розумних» технологій

Холодильники, пральні машини, кавоварки та мікрохвильовки «розумнішають» з кожним днем. Виробники оснащують побутову техніку сучасною електронікою, пишуть спеціальні програми, що дозволяють управляти нею через Інтернет. Наприклад, одна з систем може в заданий час (або залежно від зміни погоди) вмикати і вимикати обігрів, кондиціювання чи вентиляцію, зачиняти або відчиняти вікна − використовувати енергію тільки тоді, коли це необхідно, і тільки в тій кількості, яка потрібна.

4. Діалог із бізнесом

Якщо навіть в масштабах однієї квартири економія від заміни традиційних джерел світла на енергозберігаючі вже відчутна, то на промислових підприємствах, в бізнес- і торговельних центрах зекономлені суми вражають кількістю нулів. Однак, щоб мотивувати український бізнес ставати енергоефективнішим, необхідні податкові пільги, стимули у вигляді дотацій, знижок або пріоритетного кредитування купівлі та встановлення енергоефективного обладнання. Незважаючи на те, що в Україні прийнято низку законів, які стимулюють енергозбереження (наприклад, закон України «Про енергозбереження» від 1 липня 1994 року № 74/94 ВР), на практиці механізмів, завдяки яким вони б виконувалися, немає.

5. Розробка альтернативних джерел

Ресурси традиційних джерел енергії обмежені, їх вартість зростає, а використання шкодить клімату, тому енергоефективність та розвиток альтернативних джерел енергії сьогодні стають особливо актуальними. Україна має величезний потенціал у виробництві екологічно чистої енергії, який важливо правильно використовувати. Майбутнє за використанням енергії вітру, сонця, біомаси. На будівництво об'єктів альтернативної енергетики потрібні серйозні інвестиції, а для залучення інвесторів − політична стабільність і прозорі умови роботи.

Джерело "Forbes.ua"